Czym jest funkcjonalna edukacja ruchowa? (Movement Lesson)
- Szczegóły
Możemy wyróżnić wiele alternatyw dla tradycyjnej rehabilitacji. Jedną z nich jest funkcjonalna edukacja ruchowa, czyli Movement Lesson. Zostały one stworzone przez Michelle Turner na bazie metody Feldenkreisa. Więcej informacji o tego typu lekcjach oraz filmy instruktarzowe można znaleźć tutaj: https://www.movementlesson.academy/michelle-turner
Takie zajęcia mogą się przydać nie tylko osobom, które uległy wypadkowi albo zmagają się z ograniczeniami ruchu czy wadami postawy. W dzisiejszym wpisie omówimy, dla kogo przeznaczona jest funkcjonalna edukacja ruchowa, na czym polegają takie zajęcia i jakie efekty można dzięki nim uzyskać.
Kto i kiedy może skorzystać z Movement Lesson?
Na początek opowiemy krótko, dla kogo tak właściwie przeznaczone są zajęcia z zakresu funkcjonalnej edukacji ruchowej i kiedy warto z nich korzystać. Movement Lesson to alternatywny rodzaj terapii ruchowej przeznaczony dla osób w każdym wieku, w tym również dla niemowląt i seniorów. Mogą z niej korzystać przede wszystkim osoby, które borykają się z wadami postawy albo ograniczeniami ruchu, które powstały w wyniku operacji, wypadku lub wady wrodzonej. To również wspomaganie rozwoju dzieci, w których sposobie poruszania rodzice lub specjaliści wykryli nieprawidłowości. To także dobre rozwiązanie w sytuacji, w której tradycyjna rehabilitacja jest zbyt bolesna albo nie przynosi pożądanych efektów.
Jak przebiegają takie zajęcia i jakie są ich efekty?
Osoby, które decydują się na wzięcie udziału w lekcji funkcjonalnej edukacji ruchowej, mogą się spodziewać, że specjalista w pierwszej kolejności zapozna się z aktualnym wzorcem ruchowym i z tym, jak ciało sobie radzi z codziennymi wyzwaniami. Kolejnym elementem sesji będzie prezentacja nowego ruchu, a następnie powtarzanie go, aby organizm się go nauczył i przyzwyczaił się do niego. Jest to metoda edukacji funkcjonalnej, której celem jest nabycie nowych, bardziej funkcjonalnych wzorców ruchowych i zdobycie umiejętności wejścia i wyjścia z danej pozycji w odpowiedni sposób. Nauka tych wzorców przebiega w spokojnej atmosferze. Osoba, która korzysta z lekcji leży w dowolnej, wygodnej dla siebie pozycji a uczenie następuje poprzez delikatne, rotacyjne ruchy. System nerwowy uczy się najlepiej gdy jest zrelaksowany i bezpieczny, dlatego dobre samopoczucie pacjenta oraz delikatny, nieinwazyjny dotyk specjalisty są kluczowymi elementami metody Movement Lesson.
Jedna sesja edukacyjna trwa 45 minut. Oprócz tego rodzice albo osoba towarzysząca (w przypadku osób dorosłych) mogą też wziąć udział w sesji edukacyjnej. Dzięki samodzielnej pracę w domu można uzyskać lepsze efekty, co przełoży się na poprawę stanu zdrowia i zmianę nawyków ruchowych i poprawę komfortu życia.