Jak działa terapia Biofeedback?
- Szczegóły
Metoda Biofeedback polega na dostarczaniu informacji o parametrach psychofizjologicznych, które są poza świadomością człowieka, np. rytm serca, tempo oddechu, aktywność fal mózgowych. Dzięki sprzężeniu zwrotnemu można się nauczyć świadomie je kontrolować. Za pomocą przyklejonych do skóry głowy elektrod, podłączonych do głowicy pomiarowej, otrzymujemy wykres aktywności elektrycznej mózgu. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu odbierane dane z głowicy są przetwarzane na informacje zwrotne dla osoby trenującej.
Jakie są etapy terapii Biofeedback?
Dla przykładu osoba ze stanami lękowymi ma potwierdzony w diagnozie EEG Biofeedback niewłaściwy wzorzec fal mózgowych. Celem treningu będzie nauka obniżania tych fal, dzięki czemu osłabnie zaburzenie lękowe. Terapeuta przykleja pacjentowi elektrodę pomiarową za przednią częścią zakrętu obręczy i uruchamia protokół treningowy. Klient siedzi wygodnie w fotelu, ogląda film, który jest czasem utrudniany przyciemnianiem lub wyciszaniem, gdy fale hiBeta będą rosły, a gdy będą utrzymywane na zadanym poziomie, film będzie odtwarzany bez zakłóceń. Jest to informacja zwrotna w formie nagrody, przez co osoba oglądająca uczy się jak generować i utrzymywać pożądany wzorzec fal mózgowych. Z czasem rośnie świadomość, mózg uczy się szybciej i łatwiej utrzymuje stan relaksu.
Jak często powtarzać treningi Biofeedback?
Biofeeback jest metodą edukacyjną, ponieważ mózg osoby trenującej uczy się właściwych stanów psychofizycznych. Elektrody służą wyłącznie do pomiaru zmian, których dokonuje pacjent, a terapeuta czuwa nad prawidłowym procesem treningów. Jak w każdej metodzie edukacyjnej, treningi należy powtarzać regularnie (minimum dwa razy w tygodniu), najlepiej wtedy gdy mózg nie jest zmęczony, przez ok. 2 miesiące.