Jak przebiega diagnoza i terapia metodą Warnkego?
- Szczegóły
Metoda Warnkego pozwala na oddziaływanie na zmysły pacjenta podczas treningu. Celem diagnozy jest sprawdzenie przetwarzania słuchowego, wzrokowego oraz koordynacji motorycznej. Sprawdzamy poziom automatyzacji 14 funkcji mózgu, które pozwalają na płynne czytanie, pisanie i zapamiętywanie. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyeliminować różnego rodzaju zaburzenia, takie jak chociażby dysleksja.
Na czym polega diagnoza w terapii Warnkego?
Diagnoza terapii metodą Warnkego trwa około 60 minut i jest przeprowadzana na urządzeniu Audio4Lab - moduł Brain Audiometr. Badanie pozwala na diagnozę następujących funkcji podstawowych:
1: Próg kolejności wzrokowej
2: Próg kolejności słuchowej
3: Słyszenie kierunkowe
4: Różnicowanie tonów
5: Synchroniczne wystukiwanie rytmu
6: Czas reakcji z wyborem
7: Rozpoznawanie wzorca częstotliwości i czasu
8: Koordynacja oko-ręka
9: Czytanie pseudotekstów
10: Zdolność do krótkotrwałego zapamiętywania sylab
11: Selektywność percepcji
12: Spostrzeganie dynamiczne
13: Współpraca obuoczna
14: Literowanie wzrokowe
Po przeprowadzeniu badania rodzic/opiekun otrzymuje pełną opisową diagnozę dziecka wraz z planem terapii.
Jak wyglądają kolejne etapy terapii Warnkego?
Pierwszy etap terapii przeprowadzany jest w domu. Polega on na wypożyczeniu urządzenia BrainBoy do codziennych, samodzielnych treningów podstawowych ośmiu funkcji przetwarzania słuchowego i wzrokowego. Po uzyskaniu dobrych rezultatów, czyli wytrenowaniu tych funkcji, dalszy trening odbywa się w gabinecie. Minimalna częstotliwość spotkań to dwie wizyty w tygodniu. Ta faza treningu skupiona jest na wyćwiczeniu lepszej współpracy obu półkul mózgowych, co znacznie przyspiesza przetwarzanie informacji słuchowych i wizualnych.