Wspieranie dzieci dorosłych z zaburzeniami ADHD za pomocą metody Biofeedback
- Szczegóły
Nadmierna impulsywność i ruchliwość oraz zaburzenia koncentracji i uwagi to podstawowe objawy, które mogą świadczyć o ADHD. Osoby z ADD mają doświadczają trudności w skupieniu się bez nadaktywności psychoruchowej. Coraz więcej dzieci i dorosłych cierpi na to zaburzenie neurorozwojowe. U jego podstaw leży nieprawidłowa działalność biochemiczna i elektryczna mózgu. Biochemię można wyregulować lekami a elektryczne fale mózgowe można zharmonizować metodą Biofeedback.
Jaki wpływ ma Biofeedback w terapii ADD ADHD?
Biofeedback można określić jako rodzaj treningu fal mózgowych. Specjalne gry, dostosowane trudnością do każdego klienta, pozwalają przejść na kolejne poziomy, wtedy gdy w mózgu wytworzy się wystarczająca ilość pożądanych fal, np. fali SMR, która odpowiada za koncentrację i odprężenie. Specjalne urządzenie monitoruje zmiany fizjologiczne organizmu, jak również rozkład i częstotliwość nawzajem wpływających na siebie fal mózgowych.
Klient steruje animacją i jednocześnie pracuje, by pożądane fale utrzymać jak najdłużej. Uczy się samoobserwacji, tego jak oddycha, jak się odpręża, jak koncentruje. Mózg i ciało zapamiętują nowe wzorce, które są później łatwiej dostępne w codziennym życiu.
Regularność treningów przy ADD i ADHD jest kluczowa, najlepsze efekty otrzymuje się trenując 2-3 razy w tygodniu po minimum 45 minut przez okres od 3 do 6 miesięcy. Treningi są często poprzedzane sesjami oddechowymi, podczas których monitoruje się ilość oddechów na minutę. Klient uczy się uspakajać nadpobudliwość pogłębionym, zwolnionym oddechem, który zmienia też rytm bicia serca i aktywność elektryczną mózgu. Sposób funkcjonowania układu nerwowego zostaje niejako „przeprogramowany”, a nowe „oprogramowanie” staje się dostępne i łatwe w użyciu. Efekty widać w zmianie zachowania, łatwiejszym uczeniu się i lepszym ogólnym funkcjonowaniu człowieka w dłuższej perspektywie.
Czy Biofeedback działa w przypadku osób z ADD i ADHD?
Zdecydowanie tak, co potwierdzają liczne badania naukowe. Trzeba jednak mieć na uwadze, że stosowanie tylko tej metody terapeutycznej może być niewystarczające. Ważne jest stworzenie bezpiecznego środowiska, bez nadmiernego stresu i przeciążających bodźców, bardzo często pomaga psychoterapia badająca przyczyny utrzymującego się nadmiernego pobudzenia. Biofeedback to świetna i skuteczna metoda wspomagająca, która pozwala na większy kontakt z ciałem i wpływ na jego naturalne procesy.
Należy pamiętać, że farmakoterapia leczy objawy ADHD, a terapia Biofeedback sięga do ich źródeł, czyli neurologicznych zaburzeń funkcjonowania mózgu o podłożu elektrycznym. Ta elektryka jest wywołana przez fale mózgowe o różnych częstotliwościach: delta, theta, alfa, SMR, beta1, beta2, gamma, których zwiększona aktywność w określonych obszarach mózgu prowadzi do zaburzeń. Wyrównując działanie fal, ucząc jak utrzymać stan spokoju i koncentracji nie tylko zmniejszamy objawy, lecz przede wszystkim wpływamy na przyczyny nieprawidłowości.