Zaburzenia lękowe i depresja u dzieci i dorosłych za pomocą metody Biofeedback
- Szczegóły
Biofeedback jest nowoczesną metodą terapeutyczną, która stanowi uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Jej skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami naukowymi. Znajduje zastosowanie w terapii depresji, obniżonego nastroju oraz zaburzeń lękowych.
Czy Biofeedback może mieć korzystny wpływ na wyjście z depresji i złagodzenie zaburzeń lękowych?
Zdecydowanie tak. W zależności od stopnia nasilenia objawów Biofeedback można łączyć z farmakoterapią oraz psychoterapią. Wyrównanie działania fal mózgowych tak by elektryczna aktywność mózgu była harmonijna wymaga regularnych spotkań minimum 2-3 razy w tygodniu po 60 minut. Klient uczy się, obserwując wskaźniki, wolniej oddychać, co pozytywnie wpływa na zmienność rytmu serca. Jego stan fizjologiczny jest na bieżąco monitorowany poprzez czujnik oddychania i tętna. Jest to terapia, która wymaga zaangażowania i przynosi efekty po minimum 20-30 sesjach.
Działanie Biofeedbacku na depresję i zaburzenia lękowe
Jak zaś wygląda to w praktyce? Poprawiając parametry fizjologiczne organizmu wpływamy bezpośrednio na działalność elektryczną mózgu, który czuje się bezpieczniej i spokojniej. Utrzymywanie regularnie takiego stanu poprzez kilka godzin w tygodniu trenuje mózg, tak jak trenuje się mięśnie, do pewnego rodzaju funkcjonowania, które sprzyja dobrostanowi.
Protokoły terapeutyczne pozwalają monitorować i wzmacniać (poprzez nagradzanie) fale theta odpowiedzialne za łagodzenie stresu i poprawę kreatywności a hamujemy fale beta2, która pojawia się w stanach napięcia i lęku.
Osoba korzystająca z Biofeedbacku niejako „trenuje” pożądane reakcje i w ramach prostej gry sterowanej myślami. Jeżeli uda jej się to osiągnąć cel, zostaje nagradzana. W ten sposób mózg uczy się dobrych wzorców, stopniowo czyniąc je standardem. Warto nadmienić, że Biofeedback nie ma żadnych skutków ubocznych.