- Szczegóły
Metoda Warnkego
Najnowsze badania wskazują, że przyczyną dysleksji są zaburzenia przetwarzania ośrodkowych układów wzrokowo-słuchowych oraz zaburzenia automatyzacji.
Metoda Warnkego skierowana jest do dzieci od 6-go roku życia, młodzieży i osób dorosłych u których występują specyficzne trudności w zakresie prawidłowego czytania, pisania i mówienia. Stosowana jest także w terapii zaburzeń percepcji wzrokowo-słuchowej, koncentracji uwagi, pamięci oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.
Fred Warnke opracował metodę diagnozowania i treningu funkcji podstawowych. Zastosowanie specjalistycznej aparatury pozwala na szczegółowe określenie problemów występujących w zakresie przetwarzania bodźców wzrokowych i słuchowych. Wyniki diagnozy porównywane są do średnich norm wiekowych, do których należy badana osoba.
Na podstawie wyników diagnozy jest opracowywany program terapeutyczny, tzw. program treningów dostosowany indywidualnie do możliwości i potrzeb klienta. Terapia Warnkego prowadzona jest w dwóch etapach:
- Celem pierwszego jest usunięcie nieprawidłowości w zakresie funkcji podstawowych. Praca odbywa się samodzielnie w domu na urządzeniu brain-boy (trening trwa około 20 minut dziennie). Po dwóch miesiąca odbywa się powtórna diagnoza w gabinecie terapeuty by sprawdzić postępy.
- Do drugiego etapu przejść można gdy funkcje podstawowe są już dobrze wytrenowane. Celem tego etapu jest utrwalenie efektów osiągniętych wcześniej i wzmocnienie komunikacji międzypółkulowej. Ten etap terapii przebiega wyłącznie na spotkaniach z terapeutą. W celu lepszej automatyzacji stosowany jest trening lateralny ze specjalistycznym urządzeniem. Trening lateralny wspomaga koordynację półkul mózgowych poprzez usprawnienie ciała modzelowatego, które stanowi drogę komunikacyjną między półkulami.
Metoda Warnkego znakomicie się sprawdza u osób z trudnościami w czytaniu, pisaniu i mówieniu. Terapia jest ciekawa, atrakcyjna, motywująca. Osoba ćwicząca samodzielnie otrzymuje wyniki po każdym ćwiczeniu, co pozwala jej cieszyć się własnymi sukcesami.